Należy do jednego z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich w polskich domach. Odznacza się harmonijnością, minimalizmem i prostotą formy, a także związkami z naturą. O co chodzi? O styl skandynawski, który wywodzi się z krajów Europy Północnej. I choć jego korzenie sięgają chłodnych rejonów, to sam w sobie jest on ciepły i przytulny. Jak urządzić w nim kuchnię i jakich mebli do niej szukać?
Cechy stylu skandynawskiego
Styl skandynawski jest doskonały w wielu wnętrzach. Sprawdza się i w małych, i w dużych mieszkaniach. Charakterystyczne jest dla niego wykorzystania drewna i jasnych kolorów. Nie jest też nadmiernie ozdobny. Cechuje go prostota formy, która jednocześnie zapewnia wysoką funkcjonalność i wygodę. Wnętrza skandynawskie mają stonowany charakter, ale są pełne światła i przestrzeni – wszystko przez wspomniane jasne kolory.
Jeśli zamierzasz wykończyć swoje mieszkanie w stylu skandynawski, powinieneś pamiętać zatem o tym, aby:
- wykorzystywać naturalne materiały, czyli np. drewno, kamień, tkaniny
- postawić na prostotę formy
- zdecydować się na jasne, neutralne kolory (czyli biel, beż, szarość, brązy; można je wszakże urozmaicić pastelami)
- zastosować wyraziste wzornictwo i geometryczne figury – jako elementy akcentujące skandynawski styl
- zadbać o ocieplenie wnętrza dodatkami, choć trzeba pamiętać, że przede wszystkim powinny one mieć praktyczny charakter
Kuchnia w stylu skandynawskim
I taka też powinna być kuchnia w stylu skandynawskim. To miejsce eleganckie i przejrzyste. Każdy domownik powinien dobrze, komfortowo się w nim czuć. Prostota łączy się takiej kuchni z naturalnością. Stąd obecność drewna czy cegły ozdobnej. W takim otoczeniu sprawdza się również metal, choć nie jako dominujący element – dlatego czasem obecne jest w niej AGD w kolorze inox. Meble powinny zaś być przede wszystkim funkcjonalne. Nie jest to jednak wcale pomieszczenie nudne.
Mimo monochromatyczności ożywiają je dodatki, geometryczne wzory (np. na zasłonkach czy pokrowcach na krzesła) oraz nieco żywsze akcenty kolorystyczne – może to być błękit, róż i zieleń, raczej we wspomnianych pastelowych odcieniach. Wbrew pozorom wnętrza skandynawskie mogą się też bardzo od siebie różnić. Choć dąży się do minimalizmu i prostoty, to nawet liczba gotowych elementów – szafek, półek, AGD – odpowiednich do stylu skandynawskiego daje szerokie pole do popisu.
Kuchnia skandynawska jest dobrze doświetlona światłem naturalnym, a dodatkowo rozpromienia się dzięki jasnym kolorom ścian i mebli. To wnętrze z niewielką ilością sprzętów kuchennych i ozdób. I o ile ich liczba jest mniejsza, o tyle ich jakość jest większa – są użyteczne i stanowią mocny akcent. Czasem zresztą na zasadzie kontrastu. Styl skandynawski lubi też różnego rodzaju półki i regały. Wszystko to daje zaś efekt klasycznej elegancji.