Remont w domu – jak znaleźć dobrych fachowców?

W życiu praktycznie każdego człowiek przychodzi moment, kiedy trzeba wykończyć nowo wybudowany dom lub wyremontować mieszkanie. Prace wykończeniowe wymagają nie tylko cierpliwości, ale również wielu godzin precyzyjnej pracy. Oczywiście wszystko możemy wykonać sami, jeśli mamy czas i trochę pojęcia. Często jednak po pewnym czasie i tak dokończenie prac zlecamy fachowcom. Jak zatem znaleźć dobrą ekipę?

Na pewno najprostszym i najszybszym sposobem będzie rekomendacja znajomych. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że to, co inni uważają za dobrze wykonaną pracę, dla nas może być zwykłym partactwem. Dlatego najlepiej jest samodzielnie ocenić efekty prac polecanej ekipy.

Innym sposobem jest analiza ogłoszeń zamieszczonych w mediach lokalnych, takich jak prasa, radio telewizja. Oczywiście najpierw trzeba dowiedzieć się o wybranej ekipie remontowej jak najwięcej. Bardzo złym pomysłem jest zatrudnianie kogoś w ciemno.

Pomocny może się okazać również internet. Istnieją bowiem serwisy, które po dokonaniu wyboru usługi odsyłają nas do strony konkretnego wykonawcy albo do portalu, na którym dostępne są oferty z wybranej kategorii. Wpisujemy przykładowo. „usługi remontowe, Warszawa” i otrzymujemy dostęp do interesujących nas ofert. Fachowców możemy szukać również na popularnych serwisach aukcyjnych. Ale w sieci, jak wiadomo trzeba uważać. Pozytywne komentarze nie zawsze muszą być prawdziwe, może je przecież napisać sam usługodawca.

Co należy sprawdzić?

Przede wszystkim adres firmy, numery NIP i regon, dane teleadresowe. Dobrze jest również sprawdzić, czy firma posiada stronę internetową, gdzie jeszcze się ogłasza, itd.

Firm, które zbyt szybko podają dokładną wycenę wykonania zlecania należy zdecydowanie unikać. Wiele dodatkowych kosztów pojawia się dopiero w trakcie pracy, dlatego dokładne ich przeliczenie najczęściej odbywa się podczas realizacji zamierzonych zadań.

Dobrze jest wybrać firmę, która specjalizuje się tylko w danej dziedzinie. Zazwyczaj firmy od wszystkiego, są po prostu do niczego.

Dobry fachowiec powinien posiadać odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje do wykonywania zawodu. Musi to być człowiek otwarty, z którym łatwo można się komunikować, zgłaszać swoje uwagi i oczekiwać od niego propozycji rozwiązań.

Co dalej?

  Dokonaliśmy wyboru. Pozostaje jednak jeszcze kilka ważnych kwestii. Oto co powinniśmy zrobić:

– poprosić o wstępny kosztorys planowanych prac i zakupów,

– sprawdzić jakość używanych do remontu materiałów,

– ustalić, kto będzie ponosił koszty wyżywienia i/lub ewentualnego dojazdu w przypadku innej miejscowości,

-określić termin realizacji prac,

-sporządzić pisemną umowę i wyznaczyć skutki niewywiązania się z niej.

Podsumowanie

Sprawne przeprowadzenie remontu z dobrą ekipą to nie lada wyzwanie. Musimy być przygotowani do tego co najmniej tak samo, albo nawet i lepiej niż sami fachowcy.