Jak zaaranżować małe mieszkanie z gotowymi meblami?

Małe mieszkanie może sprawiać duże trudności w aranżacji. Nie trzeba jednak od razu decydować się na kupowanie drogich mebli na wymiar. Estetyczne i funkcjonalne wnętrze można stworzyć także z użyciem mebli gotowych. Co wybrać?

Kawalerki są dzisiaj bardzo chętnie wybierane przez singli i przez pary. Małe mieszkania są niedrogie w kupnie lub wynajmie oraz są idealne na start w przyszłość. Także mogą stanowić lokatę kapitału. Aby w takim lokalu żyło się jednak wygodnie, musi być on właściwie wyposażony.

Gotowe meble – tanio, szybko i stylowo

Dzisiaj w sprzedaży znaleźć można wiele różnych gotowych mebli, które często można także dostać od ręki i od razu zabrać je ze sobą do domu. To zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, gdy liczy się szybkość. Na meble stworzone na wymiar trzeba zaczekać często aż parę miesięcy.

Także gotowe meble są przystępne cenowo. Stolik za 40 złotych, regał na książki za około 100-200 złotych, a rama łóżka za 250 złotych – nawet jeśli nie mamy zbyt dużego budżetu na wyposażenie wnętrza, w sklepach możemy zakupić tanie meble do każdego pokoju.

Nie można zapominać także o tym, że gotowe meble to również styl. Za designerskie produkty wcale nie trzeba płacić fortuny, dlatego taka aranżacja także może zachwycać swoim oryginalnym wyglądem.

Zatem, jak dopasować gotowe meble do małego mieszkania albo pokoju? Zanim udamy się do sklepu, warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

1. Przygotuj plan wnętrza

W małym lokalu liczy się każdy centymetr, dlatego najlepiej na samym początku przygotować plan przestrzeni, dzięki któremu będzie można następnie dobrać odpowiednie wyposażenie.

Swój projekt można po prostu przygotować na kartce, ale można też skorzystać z programów komputerowych. Niezbędna będzie miara, aby wymierzyć wszystkie pomieszczenia. Następnie wymiary nanosimy na projekt. W ten sposób będziemy mogli dobrać takie meble, które zmieszczą się we wnętrzu.

2. Sprawdź różne oferty dostępne w sklepach

Meble kupujemy raz i korzystamy z nich przez wiele kolejnych lat. Właśnie dlatego nie warto podejmować tu żadnych pochopnych decyzji.

Dzisiaj z różnymi propozycjami producentów można bez problemu zapoznać się także na stronach internetowych. Wystarczy tylko parę minut, aby znaleźć stylowe szafki do kuchni albo szafę ubraniową, która będzie pojemna, dopasowana do wnętrza, a przy tym nie będzie kosztowała fortuny.

3. Dobierz meble do wykończenia wnętrza

Indywidualny dobór mebli pozwala na stworzenie oryginalnych przestrzeni. Pamiętajmy jednak o tym, aby zawsze dopasowywać je do wykończenia wnętrza, a także do innych przedmiotów, które mają się w nim znaleźć.

Warto zwrócić uwagę między innymi na rodzaje wybarwień czy nadruków drewna, na wykończenie powierzchni mebli. Gdy nie mamy pewności, jak dobierać umeblowanie, warto poszukać mebli modułowych tworzących serię i dobrać z nich takie, które będą pasowały do wnętrza.

4. Nie przesadzaj z ilością mebli

Gdy w małym mieszkaniu albo pokoju znajdzie się za dużo mebli, można szybko uzyskać niekorzystny efekt przeładowania przestrzeni.

Najlepiej nie przesadzać z liczbą mebli i dobierać tylko te, które są naprawdę niezbędne. Być może nowa aranżacja będzie także dobrą okazją do tego, aby pozbyć się wielu niepotrzebnych przedmiotów?

5. Pamiętaj o zasadach optycznego powiększenia wnętrza

Przy doborze mebli do małych przestrzeni warto także wziąć pod uwagę zasady pozwalające na optyczne powiększenie wnętrza.

Wybieraj meble w jaśniejszych kolorach, unikaj meblościanek, kupuj te na nóżkach lub meble podwieszane. Dużo inspiracji dotyczących wyboru odpowiednich mebli optycznie powiększających wnętrza można znaleźć już teraz w internecie!