Funkcjonalne kuchnie z salonem – jak je urządzić?

Kuchnia połączona z salonem jest obecnie bardzo często spotykanym rozwiązaniem architektonicznym w mieszkaniach i w domach. Jak ją funkcjonalnie urządzić? Poznaj pomysły, które przydadzą się podczas aranżacji wnętrza!

Nowoczesne i klasyczne aranżacje salonu z kuchnią

Salon z kuchnią, czyli z aneksem kuchennym może być urządzony zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Warto zatem zastanowić się, jaka opcja wystroju wnętrza będzie w tym przypadku najlepsza.

Nowoczesna aranżacja cechuje się prostotą i funkcjonalnością, podczas gdy ta klasyczna przyciąga uwagę swoją efektowną dekoracyjnością, nawiązując także do stylów popularnych przed laty.

Do dyspozycji jest także szeroka gama innych stylów, które można zaliczyć do kategorii nowoczesnych lub klasycznych, na przykład:

  • Styl loft – zawiera industrialne, przemysłowe elementy, na przykład cegłę, surowe drewno, metal, beton.
  • Styl rustykalny – przywodzi na myśl wiejską chatę.
  • Styl shabby chic – styl rustykalny w eleganckim wydaniu.
  • Styl glamour – wyróżnia się elegancją w nowoczesnym wydaniu, luksusem, przepychem.
  • Styl minimalistyczny – eliminujący nadmiar przedmiotów we wnętrzu.
  • Styl boho – zawiera wiele naturalnych elementów, widać w nim wpływy bohemy artystycznej, etniczne, folkowe.
  • Styl skandynawski – prosty, naturalny, daje wnętrza jasne, świetliste, przytulne.

Wobec tego klasyczne i nowoczesne kuchnie z salonem można urządzić na wiele sposobów, by wyrazić w nich swój gust, ale jednocześnie korzystać z nich każdego dnia komfortowo.

Aneks kuchenny – meble gotowe czy na wymiar?

Kuchnia połączona z salonem może powodować problemy z doborem odpowiednich mebli. Czy warto wtedy poszukiwać tych gotowych, a może zlecić ich wykonanie na wymiar?

Meble gotowe to opcja w niższej cenie, jednak nie zawsze można dopasować je do wymiarów wnętrza. Warto wtedy zapoznać się z różnymi propozycjami producentów, by wybrać najlepszą opcję.

Meble na wymiar są droższe, jednak dają o wiele więcej możliwości w aranżacji w porównaniu do zwykłych mebli gotowych. Mogą one posłużyć również do zabudowy AGD. Można także dopasować je do własnych potrzeb pod kątem wyposażenia wewnętrznego.

Wyspa i półwysep kuchenny

We wnętrzach wykorzystujących aneksy kuchenne bardzo często gości zabudowa jak wyspa kuchenna albo półwysep kuchenny. Mają one na celu uzyskanie dodatkowej przestrzeni roboczej, ale także mogą służyć jako stół. Rozdzielają przy tym optycznie część kuchenną od wypoczynkowej.

Wyspa kuchenna jest oddzielną zabudową wolnostojącą, która często wyposażana jest w szafki, a także może zawierać sprzęty jak kuchenka. Półwysep kuchenny z kolei połączony jest z resztą zabudowy kuchennej.

Wyspy i półwyspy kuchenne można zamówić na wymiar, ale także wykonać je z gotowych mebli.

Aby wykorzystać je jako stół kuchenny, najlepiej dobrać do nich hokery – wysokie krzesła barowe, które dopasowane są pod kątem swojej konstrukcji do wysokości blatu.

Stół pomiędzy salonem a kuchnią

Innym pomysłem, aby zaaranżować kuchnię połączoną z salonem, jest zastosowanie w nim stołu umieszczonego pomiędzy dwoma częściami pomieszczenia. Stół może zastąpić wtedy wyspę albo półwysep.

Najlepiej zdecydować się wtedy na prostokątny stół o większym wymiarze, który będzie mógł służyć do różnych celów, na przykład przyrządzania posiłków, ich serwowania, wspólnego jedzenia czy nawet pracy.

Kuchnia z salonem na poddaszu

Dużo trudności sprawia także kuchnia na poddaszu z salonem. Skosy mogą powodować problem z wyborem odpowiednich mebli, dlatego w takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na zamówienie mebli na wymiar.

Najczęściej meble kuchenne umieszcza się wtedy prostopadle do skosu, co pozwala na pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.