Wpuść światło do pokoju dziennego

Pokój dzienny, jak sama nazwa wskazuje, jest miejscem, w którym przebywamy w ciągu dnia. Możemy spędzać czas na czytaniu książki, oglądaniu telewizji czy zwyczajnym relaksie. W każdym przypadku przyda się jednak duża ilość światła dziennego, które nie tylko pozwoli nam na wykonywanie tych czynności bez większych utrudnień, ale również poprawi nasze samopoczucie i da energię do korzystania z pięknego, słonecznego dnia.

Zbyt mała ilość światła wpadająca do pokoju to uciążliwy problem, który daje się we znaki szczególnie w godzinach porannych i popołudniowych. Mimo, że na zewnątrz wciąż jest jasno, w pokoju dziennym panuje już półmrok utrudniający chociażby czytanie. Ważne więc, by zadbać o ustawienie okien od strony, od której przez cały dzień będzie wpadać jak najwięcej słońca. Warto wykorzystać duże okna lub nawet drzwi balkonowe, by zwiększyć powierzchnię, przez którą światło wpada do pokoju.

Meble do jasnego pokoju

wystrój jasnego pokojuWpływ na jasność pokoju mają również meble. Przede wszystkim chodzi o ich barwę. Nie da się bowiem ukryć, że ciemna, mahoniowa komoda w znacznie mniejszym stopniu odbija światło, niż jasna szafa wykonana z drewna olchowego. Wybór odpowiednich mebli ma szczególne znaczenie, gdy do pokoju dociera mało światła ze względu na niewłaściwe położenie okien. W takiej sytuacji przez odpowiedni wystrój możemy optycznie rozjaśnić pokój i sprawić, że nadal będzie w pełni funkcjonalny i przyjemny dla oka.

Wiele osób może pomyśleć, że zakup specjalnych mebli, które dobrze odbijają światło i rozjaśniają wnętrze, nie ma większego znaczenia, skoro przecież możemy dzisiaj zamontować efektowne, ledowe oświetlenie pokoju. Takie lampy potrafią być naprawdę energooszczędne, więc nie chodzi o dodatkowe koszty związane z oświetleniem, ale różnicę pomiędzy światłem dziennym i sztucznym. Naturalne słońce ma właściwości, których nie da się podrobić, a które poprawiają nasze samopoczucie i sprawiają, że z większym optymizmem spędzamy kolejny dzień. Chociażby z tego powodu warto wprowadzić kilka drobnych poprawek, by pokój dzienny naprawdę wypełnił się dużą ilością jakościowego światła naturalnego.