Jak wybrać biurko dla gracza?

Co cechuje dobre biurko dla graczy? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę? W jaki sposób podejść do wybierania tego mebla, by spędzanie długich godzin zabawy z grami komputerowymi było przyjemnością? I przede wszystkim dlaczego warto kupić specjalne, dedykowane dla graczy biurko?

Zwykłe czy gamingowe?

Może się wydawać, że biurko gamingowe to kolejna moda, która na marketingowym haśle próbuje wyciągnąć od klientów jak najwięcej pieniędzy. Zwykłe biurko też przecież wystarczy graczowi. Standardowe biurko ma zazwyczaj szafki, wysuwaną podstawkę na klawiaturę, czasem podstawkę na monitor – czyli wszystko, czego gracz potrzebuje, prawda?

No właśnie niekoniecznie. Zwykłe biurka są dobre do pracy. Do grania i zabawy też można z nich korzystać, ale komfort grania nie będzie równie wysoki. Co więcej, niektóre elementy graczowi wręcz będą przeszkadzać. Gracz nie potrzebuje szafek  i szuflad. Granie na wysuwanym blacie to udręka. Klawiatura i tak wyląduje wyżej.

Tymczasem biurka dla graczy uwzględniają wszystkie potrzeby tej grupy użytkowników. Zawierają one mnóstwo dodatkowych funkcjonalności. Są ergonomicznie zaprojektowane, a ich twórcy wzięli pod uwagę to, że użytkownik będzie przebywał przy biurku osiem i więcej godzin. W czasie pracy lub nauki można sobie robić przerwy. Podczas grania nie zawsze jest to możliwe. Biurko musi więc być bardziej ergonomiczne.

Powody do zakupu biurka dla gracza są nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. E-sport rządzi się swoimi prawami i choć nie każdy lubi tę stylistykę, ani nie musi aspirować do bycia profesjonalnym graczem, to jednak dla wielu graczy oryginalny i nowoczesny wygląd też się liczy. Do tego należy dołożyć podświetlenie, które buduje atmosferę w czasie grania. Mówiąc krótko – zwykłe biurka dla graczy wcale nie są lepsze. Jakie zatem powinno być biurko dla gracza? Czym powinno się odznaczać i jakie parametry powinno spełniać?

Cechy dobrego biurka gamingowego

Zacznijmy od kwestii funkcjonalnych. Biurko dla gracza powinno mieć odpowiednio duży blat. Ta grupa użytkowników często korzysta z więcej niż jednego monitora. Do tego streamerzy często używają mikrofonów i słuchawek. Swoje zajmują akcesoria gracza oraz kontrolery. Musi być też miejsce na wszelkie inne przedmioty, które przydają się w czasie wielogodzinnej rozgrywki. No i liczy się też po prostu wolna przestrzeń. Kształt ma mniejsze znaczenie – sprawdzą się biurka prostokątne i narożne.

Warto zadbać o to, by biurko miało właściwą konstrukcję. Ewentualne szafki i inne tego rodzaju elementy nie są złe, o ile nie przeszkadzają w swobodnym korzystaniu z biurka. Przede wszystkim chodzi jednak o stabilność i wytrzymałość stelaża. To najważniejsze kwestie. Biurko nie może się chybotać. Dobrze, jeśli zapewnia możliwość regulacji wysokości. Świetnie, gdy jego powierzchnia jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i łatwa w czyszczeniu.

Kwestia odpowiedniego wyprofilowania krawędzi ma częściowo funkcjonalne znaczenie ze względu na lepszą ergonomię, ale można to uznać raczej za kwestię związaną z estetyką. Bardziej liczy się powłoka antypoślizgowa na blacie, a także materiał z jakiego jest on wykonany. Szkło i metal są modne, ale niekoniecznie będą najprzyjemniejsze materiały w codziennym użytkowaniu. Drewno lub tworzywo mogą okazać się lepsze, choć wiele zależy od konkretnego modelu.

Trzeba także zwrócić uwagę na umiejscowienie i charakter takich elementów jak otwory i przepusty na kable, tunele oraz maskownice. Schowanie kabli i odpowiednia organizacja przestrzeni będzie istotna dla utrzymania porządku i uniknięcia estetycznego chaosu. Dobrze też pamiętać o tym, że biurka dla graczy oferują dodatkowe akcesoria i funkcje. W biurkach dla graczy można znaleźć takie dodatki jak m.in.:

  • hub z gniazdkami USB i audio,
  • ładowarka USB,
  • pilot do obsługi oświetlenia oraz…
  • …oświetlenie LED RGB z możliwością płynnej zmiany kolorów, nasycenia barwy, etc.,
  • dodatkowe gniazdka zasilania,
  • uchwyty na kubki, szklanki i butelki, np. tzw. cup holdery,
  • podstawki pod monitor,
  • uchwyty, chwytaki, haki na słuchawki, itp.

Cena biurka dla graczy czasem zależy właśnie od dodatkowych akcesoriów, w tym od oświetlenia. Ono pozwala budować atmosferę. Podkreśla gamingowy charakter biurka. Dla wielu graczy znaczenie ma także designerski wygląd. Gamingowe biurka odznaczają się unikalnym, nowoczesnym i oryginalnym wyglądem. Warto wszakże pamiętać, że dla gracza największe znaczenie powinna mieć funkcjonalność i komfort użytkowania. Estetyka, choć ważna, to jednak kwestia mniej istotna.

Jakie biurko kupić?

Biurko dla gracza można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Można próbować ze zwykłym biurkiem, ale trzeba pamiętać, że może mu brakować określonych funkcjonalności. Trzeba też pamiętać o wcześniej wspomnianych wymaganiach. Jeśli na przykład zależy nam na efektownym oświetleniu, trzeba je będzie wykonać we własnym zakresie. Zwykłe biurko raczej nam tego nie zaoferuje.

Jeśli jednak chcemy kupić dobre biurko dla gracza, mamy do wyboru bardzo szeroką ofertą. Coraz więcej producentów i sklepów decyduje się na dodanie tego rodzaju mebla do swojej oferty. Szczególnie polecić można kilka firm, które specjalizują się w biurkach specjalnie przystosowanych dla graczy.

To między innymi polski Ultradesk. Marka jest dobrze projektowana, posiada wiele ciekawych rozwiązań i ma nowoczesny wygląd. Inna ciekawa propozycja to biurka firmy E-Blue. Katalog marki wyróżnia się szeroką ofertą. Znajdują się w niej szczególnie efektowne wizualnie modele, z podświetleniem, a nawet z wodoodpornymi blatami. Uwagę skupia tu przede wszystkim odważne wzornictwo. Halmar to z kolei coś dla miłośników elegancji połączonej z funkcjonalnością. Warto też wspomnieć, że znana z produkcji krzeseł dla graczy firma AKRacing także ma w swojej ofercie biurka gamingowe.

Trzeba wszakże pamiętać, że mebel tego rodzaju nie zawsze będzie pasował do stylistyki mieszkania. Biurka dla graczy sprawdzą się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach. W bardziej klasycznych aranżacjach ich nietradycyjna estetyka może razić dysonansem. Mebel ten znacznie jednak podnosi komfort użytkowania i przyjemność odczuwaną w związku z zabawą przed monitorem. Gracze nie powinni się więc zastanawiać, czy warto zakupić biurko gamingowe.