Projektowanie pokoju dla dziecka i nastolatka. Jaki styl wybrać? O czym musisz pamiętać?

Pokój dziecka lub nastolatka może sprawiać dużo trudności w aranżacji. W tym wnętrzu trzeba połączyć ze sobą dziecięcy albo młodzieżowy styl wraz z funkcjonalnością oraz ergonomią. Na co trzeba zwrócić wtedy szczególną uwagę? Jak wybrać odpowiednie meble do pokoju dziecka?

Pokój dziecięcy lub dla nastolatka – jak go urządzić?

Urządzenie pokoju dla dziecka albo dla nastolatka będzie wymagało uwzględnienia szeregu czynników – od jego powierzchni, poprzez wiek dziecka, a skończywszy na jego guście i zainteresowaniach.

Głównym celem jest w tym przypadku uzyskanie efektu pomieszczenia funkcjonalnego, ale także uniwersalnego, które będzie mogło zmieniać się razem z jego mieszkańcem. W tym celu warto poświęcić czas na wcześniejsze wirtualne projektowanie pokoju, aby dobrać najlepsze materiały i meble wraz z ich ustawieniem.

Jak zaprojektować pokój dziecka?

Obecnie, aby zaprojektować pokój dziecka, nie trzeba wcale zwracać się po pomoc do projektanta wnętrz. Aranżację można także przygotować samodzielnie, korzystając z dedykowanego oprogramowania lub po prostu z kartki papieru.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem będzie w tym przypadku projektowanie pokoju w 3D, czyli za pomocą programów do projektowania. Pozwalają one nie tylko na zaprojektowanie pokoju na planie rzutu z góry, ale także umożliwiają wybór materiałów i mebli z bogatych katalogów. Na tej podstawie można wtedy przygotować wizualizację wnętrza, czyli zobaczyć, jak może ono wyglądać po urządzeniu.

Projektowanie pokoju dziecka będzie wymagało uwzględnienia jego wieku. Jak projektować pokój niemowlęcia, dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym, a jak nastolatka?

Projektowanie pokoju niemowlęcia

Pokój przeznaczony dla niemowlęcia przede wszystkim powinien zapewniać komfort dla rodziców, ale, oczywiście, ważne są także wygoda i bezpieczeństwo maluszka.

W takim pokoju umieszcza się meble jak:

  • łóżeczko dziecięce
  • meble do przechowywania – szafa, regał, półki, komoda
  • przewijak

Najczęściej rodzice decydują się dzisiaj na styl skandynawski w aranżacji wnętrz, który jest prosty, ale przytulny. Dominują w nim jasne kolory z detalami w barwach szarości, beżu, błękitu czy pudrowego różu.

Projektowanie pokoju dziecięcego

Pokój dziecka, które uczęszcza do przedszkola czy szkoły, musi już zawierać inne wyposażenie niż pokój niemowlęcia. Zwykle rodzice decydują się na nową aranżację wnętrza wtedy, gdy dziecko wyrasta już ze swojego dotychczasowego łóżeczka, potrzebuje biurka.

W pokoju dziecka ustawia się wtedy meble jak:

  • łóżko
  • biurko z krzesłem biurowym
  • meble do przechowywania – szafa, regał, półki, komoda
  • mały stolik z krzesełkiem

Przy aranżacji pokoju warto już uwzględnić gust dziecka, na przykład wybrać jego ulubione kolory. Najlepiej jednak postawić na uniwersalne meble, na przykład w kolorze bieli albo z drewna, które mogą posłużyć na długi czas.

Projektowanie pokoju nastolatków

Odpowiednich zmian będzie wymagał także pokój nastolatka. W tym przypadku pokój nabiera już bardziej dorosłego wyglądu, w zależności od gustu dziecka. Może pojawić się także potrzeba zastosowania dodatkowych mebli.

W pokoju nastolatka często znajdują się:

  • łóżko
  • biurko z krzesłem biurowym – może być to także biurko gamingowe
  • meble do przechowywania – szafa, regał, półki, komoda
  • meble wypoczynkowe – kanapa, fotel

Dobierając meble do pokoju nastolatka, trzeba przede wszystkim kierować się jego gustem. Bardzo często chłopcy decydują się wtedy na aranżację w stylu gamingowym, czyli z ciemnymi detalami, oświetleniem RGB, elementami loftowymi – industrialnymi. Dziewczyny natomiast często wybierają aranżacje w stylu skandynawskim, boho czy w stylu glamour.