Meble do sypialni – złożone czy nie? Czy warto oszczędzać na montażu?

Chyba każdy miał w swoim życiu okazję zamienić się w złotą rączkę przy składaniu mebli. Być może była to tylko półka na buty albo mały stolik nocny, jednak radość z wkręcenia kilku śrubek i nałożeniu zaślepek na pewno pozostała w pamięci. Nic więc dziwnego, że kupując meble do sypialni, przechodzi nam przez myśl, czy zamówić meble podzielone na części, czy może zamówić meble złożone, które wystarczy wnieść do mieszkania? W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom poszczególnym rozwiązań oraz wskażemy, która opcja będzie obarczona mniejszym ryzykiem.

Przede wszystkim warto ustalić, jaka jest różnica w zamawianiu mebli złożonych i tych dostarczanych w fabrycznych opakowaniach. Najbardziej rzucającą się w oczy jest oczywiście cena, bo przecież złożenie mebli wymaga czasu, a to kosztuje. Większość sklepów meblowych zatrudnia pracowników zajmujących się składaniem mebli, więc za odpowiednią dopłatą możemy zamówić meble gotowe do użytku. Każda firma ustala te ceny indywidualnie, jednak można śmiało założyć, że zwykle jest to od 5% do 10% ceny mebli. Jeśli więc zamawiamy komplet mebli do sypialni w cenie 3 000 zł, to musimy liczyć się z dopłatą do 300 zł za ich złożenie.

Ile wynosi dopłata za montaż mebli?

samodzielne składanie mebliJeśli zamawiamy drogie meble, może z tego wyjść pokaźna sumka do dopłaty. Czy więc nie lepiej wziąć złożenie mebli na swoje barki? Można się tym zająć w godzinach wieczornych po pracy i po kilku dniach sypialnia będzie w pełni urządzona. Nie jest to zła decyzja, o ile mamy doświadczenie w składaniu mebli. Jeśli ma to natomiast być nasz pierwszy kontakt z wkrętarką, lepiej sobie odpuścić. Chodzi o to, że złożenie ciężkiej szafy czy łóżka to znacznie większe wyzwanie, niż mała półeczka na buty. Bardzo łatwo o złamanie gwintu czy wkręcenie śrubki nierówno, co sprawi, że szafa będzie krzywa, a łóżko niestabilne. Źle zamontowane meble są też znacznie mniej trwałe, ponieważ wytrzymują mniejsze obciążenia, niż te złożone prawidłowo. Wreszcie może też dojść do sytuacji, w której podczas składania mebli jakiś element upadnie lub się rozszczepi, narażając nas na dodatkowe koszty zakupu brakujących części.

Podsumowując, osoby mające doświadczenie w remontach i wykańczaniu wnętrz, śmiało mogą brać odpowiedzialność za zamówienie mebli, które trzeba złożyć samodzielnie. Jeśli jednak chcemy cieszyć się piękną i funkcjonalną sypialnią, a nie jesteśmy perfekcjonistami, jeśli chodzi o majsterkowanie, zdecydowanie lepiej dopłacić nieco więcej i zamówić gotowe, złożone meble. Będziemy spać spokojniej – dosłownie!